Noe av det første jeg vil løfte frem er de fantastiske menneskene jeg har gleden av å jobbe med. De ansatte i FFHR er utrolig dyktige, med masse kompetanse innen brukerperspektiv og påvirkningsarbeid. Jeg er også imponert over våre frivillige representanter, som gjør en kjempeinnsats der de er, og som virkelig bærer frem budskapet vårt.
Mine første dager i stillingen ble preget av intensivt arbeid med statsbudsjettet. Jeg dykket dypt inn i dokumentet og utarbeidet både skriftlige og muntlige innspill til Helse- og omsorgskomiteen og Justis- og beredskapskomiteen på Stortinget. Dette var krevende, men også givende – en påminnelse om hvor viktig det er at vi som brukerorganisasjon deltar aktivt i disse prosessene.
En annen stor opplevelse var fakkeltoget mot raseringen av rusfeltet. Å se tusenvis av mennesker – både fagfolk, brukere og pårørende – gå sammen i gatene i protest, var både rørende og oppløftende. Det var et kraftfullt signal om at vi ikke aksepterer nedleggelse av behandlingstilbud, korte behandlingstider og anbudsrunder som prioriterer pris fremfor kvalitet. Jeg tror det samarbeidsklimaet som har vokst frem i denne kampen, har hatt en indirekte, men viktig innvirkning på at SV fikk gjennomslag for 200 millioner kroner ekstra til tverrfaglig spesialisert rusbehandling i budsjettforhandlingene.




En av de mest minneverdige hendelsene var den verdige og lærerike avslutningen for vår tidligere leder, Jon. Hans reise fra aktivist til anerkjent brukerrepresentant er en inspirasjon. Takk, Jon, for at du har banet vei for oss og vist hvordan engasjement kan føre til reell endring.
Jeg må skryte litt av det vi får til i prosjektene våre om dagen, det er en vesentlig del av vårt arbeid: Brobygger’n-senteret, hvor vi nylig arrangerte en vellykket åpen dag og julemarked, holder dørene oppe 6 dager i uka med forskjellige tilbud og aktiviteter.
Hekta på golf, som gir mestring og fellesskap gjennom aktivitet. Fortsetter å følge opp klubber og deltagere, selvom vinteren er her. Trening er lagt innendørs og ved bruk av golf simulator.
Ung i arbeid, som hjelper unge med å komme seg ut i jobb og utdanning, ser på mulighetene for et enda mer omfattende samarbeid med Nav med fokus på bærekraft og miljø.
Samhandlingsskolen, kanskje det mest spennende vi arbeider med om dagen. Det er ikke en skole i tradisjonell forstand, men en kursrekke som styrker kompetansen til personer med egenerfaring, slik at de kan bruke denne erfaringen i arbeid og samfunnsengasjement. Skolen går med fullt belegg og kurs kveldene er fyllt hver gang.
I løpet av disse månedene har vi også hatt gleden av å delta på flere viktige konferanser:
På Sterkere sammen-konferansen var vi en hel gjeng fra både Samhandlingsskolen og andre prosjekter, hvor vi fikk vist frem bredden i arbeidet vårt. Vi har deltatt på konferanser med Actis og Hjernerådet og hatt to fremlegg på den anerkjente Folkehelsekonferansen, basert på abstrakter vi selv sendte inn.


Jeg må også innrømme at mye tid har gått til søknadsskriving. Dette er avanserte og tidkrevende prosesser, men avgjørende for å sikre midler til å videreføre vårt viktige arbeid.
En av de største milepælene så langt har vært å lede lanseringen av den nasjonale brukererfaringsundersøkelsen sammen med Tonje Jeviari fra Foreningen for human narkotikapolitikk og Asbjørn Larsen fra Rio. Undersøkelsen, som nå går ut til de fleste norske kommuner, er en hjørnestein for å forbedre tjenestene. Jeg er stolt av hvordan vi sammen fikk frem betydningen av bruker- og pårørendeorganisasjonenes rolle i en mer effektiv og omfattende gjennomføring. Denne muligheten ble lagt til rette av KoRus, og jeg er stolt over at vi kan bidra til å realisere noe så viktig.
Jeg vil også uttrykke hvor godt jeg har blitt tatt imot av dere i de andre organisasjonene. Samarbeidet og støtten jeg har opplevd fra dere er uvurderlig, og jeg ser frem til å bygge videre på dette. Sammen kan vi skape varige endringer i rusfeltet.
Til tross for utfordringene er jeg optimistisk for fremtiden. Samarbeidet mellom organisasjonene på rusfeltet har aldri vært sterkere, og vi ser allerede hvordan dette gir resultater.
Vi er på riktig vei, og jeg gleder meg til fortsettelsen.
Med vennlig hilsen,
Henrik